Březen v přerovské knihovně

Každý rok v březnu nabízí naše knihovna svým čtenářům a uživatelům velké množství různých akcí a nejinak tomu bylo i v roce letošním. Nabídka aktivit byla skutečně pestrá, takže vybrat si mohl opravdu každý.

Hned ze začátku měsíce jsme se do toho pustili hravě, kreativně, ale i sportovně. Na druhý březnový týden totiž připadly jarní prázdniny, a tak mohly děti chodit každý den místo do školy do knihovny, kde pro ně v rozšířené provozní době byly připraveny nejrůznější pohybové aktivity na XBOXu, hraní fotbálku i turnaj ve stolním hokeji. Na soutěživé nadšence navíc od jarních prázdnin čekalo více než dvacet nových společenských her. Pro malé nadané výtvarníky, kteří před hraním raději dávají přesnost kreativnímu tvoření, byla připravena tvořivá dílna s výrobou kytičky k MDŽ, kterou si na dětském oddělení vytvořilo 45 návštěvníků. Ve znamení tvoření se nesly také jarní prázdniny na pobočce knihovny v Předmostí, kde si malí čtenáři vyrobili během tří dnů pohádkové a filmové postavičky nebo veselá velikonoční vajíčka se zajícem a postarali se tak o hezkou jarní výzdobu knihovny.

Výzdoba zastávkyZasoutěžit si v březnu mohli také dospělí, pro které jsme připravili vědomostní soutěž s regionální tematikou s názvem „Od tradic až k jazzu v Přerově a na Hané“. Do soutěže se zapojilo celkem 9 soutěžících, z nichž pět výherců se může těšit na svoji odměnu v podobě hanáckého kalendáře.

Svůj pětidílný cyklus přednášek nazvaný Kulturní památky evropských měst zakončil na počátku března pan Evžen Jecho, a to prohlídkou architektonických krás řecké metropole, Athén. Do utajených a nepříliš šťastných životů slavných Češek jsme měli možnost nahlédnout díky spisovatelce Martině Bittnerové, která se svou přednáškou na téma Barunka následně zavítala i na dětské oddělení. Pro příznivce cestování jsme si připravili cestopisnou besedu, prostřednictvím níž jsme se vydali spolu s Evou Učňovou a 105 návštěvníky na druhý největší ostrov světa - na Island. Nezapomněli jsme rozhodně ani na seniory – i nadále totiž probíhaly pravidelné přednášky v rámci Virtuální Univerzity třetího věku a jedno setkání jsme věnovali také účastníkům Kulturní akademie knihovny, kteří si tentokrát připomněli významné životní jubileum Zdeňka Svěráka. A konečně poslední březnový podvečer patřil v naší knihovně přerovské kinezioložce Aleně Řehořové, díky níž se návštěvníci besedy dozvěděli, jakou řečí mluví naše tělo.

Prostor dostali v březnu také ti, kteří si chtěli prohloubit své znalosti v práci s moderními technologiemi. V naší březnové nabídce akcí se totiž objevil dvoudenní kurz Základy úprav digitální fotografie i dvě přednášky na téma Používáme tablet, které zájemci pravidelně navštěvují již od podzimu loňského roku.

Všech těchto besed i vzdělávacích kurzů konaných v učebně Městské knihovny v Přerově na Žerotínově nám. 36 se zúčastnilo celkem 86 návštěvníků.

Velikonoční tvoření s Kristínou JanáčkovouCelý měsíc navštěvovali všechna pracoviště knihovny i žáci mateřských a základních škol. Prvňáčci přišli na pravidelnou návštěvu v rámci projektu Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka, do něhož se letos přihlásilo celkem 426 dětí ze sedmi přerovských základních škol.

Celý březen se na všech pobočkách přerovské knihovny rovněž nesl ve znamení tematických besed a lekcí určených pro žáky základních škol nebo společných čtení ze zajímavých knih určených dětským čtenářům. Tvořilo se také na pobočce na Velké Dlážce, kde si děti mohly pomocí různých technik vyzkoušet malování velikonočních kraslic, nebo na pobočce na Trávníku, kde pod šikovnýma rukama dětí vznikala krásná velikonoční vajíčka z papíru a barevných stuh.

Na Velikonoce jste se mohli připravit i na dětském oddělení, kde se předposlední březnové pondělí konala oblíbená tvořivá dílna s floristkou Kristýnou Janáčkovou, v níž si mohl každý návštěvník vytvořit jarní dekoraci na stůl nebo na dveře.

Děkujeme vám za účast na našich březnových akcích a těšíme se na další společná příjemná setkání!