Noc a Večery s Andersenem provázela Žofka i Karel IV.

Dětské oddělení Městské knihovny v Přerově se letos již po několikáté zapojilo do projektu Noc s Andersenem. Akce se zúčastnilo 12 dětí ve věku 7-12 let. Pro letošní ročník jsme se nechali inspirovat osobností Miloše Macourka, a to zejména jeho oblíbenými příběhy o Machovi a Šebestové, Létajícím Čestmírovi, Ing. Křečkovi a Žofce, ředitelce ZOO.

Na samotném začátku bylo nutné vyrobit legendární utržené sluchátko, které nás pak provázelo celým večerem, ale hlavně nám umožnilo čarovat. Potom děti na určené trase hledaly a zapisovaly Noc s Andersenemobrázky, lámaly si hlavy nad testem o kamarádech opičky Žofky nebo se rozpohybovaly na rotopedu, jak jinak než v noční košili po vzoru inženýra Křečka. Po vyluštění morseovky děti přiřazovaly k obrázkům květin jejich správný název a husím brkem zkoušely přepsat historické písmo. Během večera stihly také poskládat papírové vlaštovky, kterými se trefovaly na terč, a na vlastní kůži si vyzkoušely, jak se cítili vojáci v plné polní v bitvě u Waterloo, když v přilbě, kabátu a těžkých botách musely zdolat překážkovou dráhu. Nakonec si všichni ještě vyrobili pilinového „travňáka“ a připravili masku na noční karneval tvorů z planety X. Děti si noc opravdu užily - odcházely ráno sice unavené, ale nadmíru spokojené.

Kromě noci s Andersenem má svou tradici v přerovské knihovně také Večer s Andersenem, který se ve stejný den koná na pobočce v Předmostí. Toho letošního, aprílového, se zúčastnilo 16 dětí, které se v knihovně nadšeně vydaly po stopách největšího českého panovníka - Karla IV.

Noc s AndersenemHned poté, co se dozvěděly spoustu důležitých informací ze života slavného krále, si vytvořily svou královskou korunu a začaly pátrat po zapeklitých otázkách kvízu, v němž uplatnily své právě nabyté vědomosti. Společnými silami pak pomohly dostavět hrad Karlštejn opředený mnoha pověstmi a na starodávných vahách zjistily, kolika drahými kameny musí vyvážit právě narozeného královského potomka. Po přeměně každého z účastníků na Karla IV. a slavnostním focení přišla na řadu ještě poslední soutěž, při níž děti zapátraly v paměti a pokusily se na papír ztvárnit vše, co se k postavě Karla IV. vztahuje. Tříhodinový večer v Předmostí všem velice rychle utekl a podle reakcí dětí se opět vydařil.

Noc s AndersenemV ten samý den, tedy v pátek 1. 4., proběhl Večer s Andersenem také na pobočce na Trávníku a nesl se ve znamení středověku. Účastníci večera si stejně jako v Předmostí připomínali 700. výročí narození Karla IV. a toto téma se tedy prolínalo všemi hrami a soutěžemi, kterých se zúčastnilo 14 dětí ze ZŠ U Tenisu.

Během večera se děti prošly po královské cestě s vlastnoručně vyrobenou pečetí, aby tak spolu s Karlem IV. založily naši nejstarší vysokou školu. Užily si také sbírání zlaťáků, stavění hradu i procházku po Karlově mostě. Čekala na ně i tajná prolézačka a hledání korunek v knihách a regálech. Na lovce si děti zahrály ve chvíli, kdy trefovaly šiškami divokou zvěř. Samy si rovněž ozdobily královskou korunu a vyzkoušely si, co měl na práci středověký dvorní ochutnávač pokrmů. Poté již následoval zlatý hřeb večera, a to slavnostní korunovace všech zúčastněných dětí na krále a královny. Pak už jen proběhlo závěrečné vyhodnocení, předání diplomů a udělení  zvláštní ceny pro nejmladšího účastníka. V duchu hesla "Král je mrtev, ať žije král!"jsme se rozloučili a s úsměvy na tvářích odešli domů.

Děkujeme všem zúčastněným dětem za báječnou atmosféru, kterou dokázaly na všech pracovištích Městské knihovny v Přerově vytvořit, a těšíme se na setkání při dalších ročnících této akce.