Jaký byl měsíc čtenářů v přerovské knihovně

Každý rok v březnu nabízí Městská knihovna v Přerově svým čtenářům a uživatelům velké množství různých akcí a nejinak tomu bylo i v roce letošním. Nabídka aktivit byla skutečně pestrá, takže vybrat si mohl opravdu každý.

Pro milovníky českých detektivek jsme si na celý měsíc připravili internetovou soutěž, do které se zapojilo celkem 11 soutěžících. Tři vylosovaní výherci se již teď mohou těšit na jednu z audioknih s detektivním příběhem. Březnové besedy jsme zahájili talkshow populární spisovatelky a herečky Ivanky Deváté, která dala posluchačům nahlédnout do svého profesního i osobního života. Zájmu návštěvníků se rovněž těšily přednášky pojednávající o tréninku paměti, cestopisné promítání o Francii, povídání o škodlivých vlivech prostředí s názvem Doba jedová nebo setkání s odbornicí na zdravou výživu a autorkou řady knih Jarmilou Mandžukovou. Ani senioři nepřišli v březnu zkrátka – nadále probíhaly pravidelné přednášky Virtuální Univerzity třetího věku a jedno setkání jsme věnovali také účastníkům Kulturní akademie knihovny. Pobočka Velká Dlážka nabídla besedu také zrakově postiženým uživatelům, na které byly představeny nové audiopomůcky, haptický model zámku a prezentována kamerová zvětšovací lupa, na pobočce v Předmostí zase proběhlo posezení nad čajem o páté. Všech těchto besed pro veřejnost pořádaných naší knihovnou se zúčastnilo celkem 526 návštěvníků.

Celý měsíc navštěvovali jednotlivá pracoviště knihovny i žáci mateřských a základních škol se svými pedagogy, a to ať už v rámci každoročního projektu Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka, společných čtení z dětských knih (např. z díla Karla Poláčka Bylo nás pět nebo z knih Daniely Krolluperové Josífkův pekelný týden a Školní strašidlo) nebo tematických besed („Bezpečný internet“, „Pohádky“, „Písmo a vznik knihy“ aj.). Všech těchto akcí určených pro nejmenší návštěvníky knihovny se zúčastnilo na pobočkách ve městě a na dětském oddělení během měsíce března celkem 682 dětí. Dětské oddělení rovněž nabízelo zábavný a poučný program s názvem Putování do pravěku, kterého se zúčastnilo během čtyř návštěv 65 dětí z družiny ZŠ Svisle, nebo Herní klub určený vyznavačům deskových společenských her.

Březen se nesl také ve znamení kreativity. Tvořilo se na pobočce na Trávníku, kde pod šikovnýma rukama 18 dětí ze školní družiny ZŠ U Tenisu vznikali krásní velikonoční beránci, a na Velikonoce se zájemci mohli připravit i ve tvořivé dílně pro děti i dospělé s floristkou Kristýnou Janáčkovou, v níž si mohl každý návštěvník vytvořit jarní dekoraci na stůl.

A co by to bylo za březen bez tradiční Noci s Andersenem? Ta přišla letos na řadu 23. 3. a zúčastnilo se jí 12 nocležníků, kteří strávili celou noc na dětském oddělení knihovny, a 9 spáčů, kteří ulehli do svých spacáků v knihovně v Dluhonicích. Večer s Andersenem plný pohádkových hrátek pak strávilo 18 dětí na pobočce knihovny na Trávníku a také tři zábavná „andersenovská“ odpoledne nabídly malým zájemcům knihovny v Žeravicích, Újezdci a Kozlovicích.

Děkujeme vám za účast na našich březnových akcích a těšíme se na další společná setkání!