Městská knihovna v Přerově je součástí portálu Knihovny.cz

Městská knihovna v Přerově je jednou z mnoha dalších knihoven po celé České republice, které jsou zapojeny do portálu Knihovny.cz, který komukoliv, kdykoliv a odkudkoliv poskytuje jednotný přístup ke službám českých a moravských knihoven. Na tomto portálu mohou uživatelé prohledávat katalogy všech zapojených knihoven, a to rychle a pohodlně z jediného vyhledávacího řádku. Výčet institucí a informačních zdrojů, které jsou aktuálně součástí projektu, najdete zde).

Portál Knihovny.cz je tedy ideálním řešením pro všechny, kteří potřebují ke své práci či studiu spolehlivé a důvěryhodné informační zdroje, chtějí stahovat e-knihy, sledují nejnovější knižní trendy a zajímavé čtenářské inspirace nebo ve své knihovně nenašli to, co zrovna hledali.

V současnosti umožňuje portál Knihovny.cz uživatelům knihoven u všech zapojených institucí tyto služby:

• Vyhledávání publikací v jednotlivých knihovnách
  • Rezervace a objednávky publikací ze skladu či z volného výběru, prodlužování již realizovaných výpůjček atd.
  • Přehled výpůjček a termínů jejich vrácení, přehled poplatků a sankcí

Portál Knihovny.cz umožňuje uživatelům navíc také:

• Možnost propojit účty knihoven, v nichž je uživatel registrován, a získat tak komfortní přístup ke službám jednotlivých knihoven z jednoho rozhraní
  • Správu oblíbených titulů nebo ukládání často používaných hesel či dotazů pro snadnější vyhledávání
  • Generování citacíve volitelných bibliografických standardech
  • Adresář českých knihoven
  • Centrální index "Zahraniční zdroje", který je cestou ke kvalitním vědeckým časopisům, oborovým databázím a dalším elektronickým zdrojům z celého světa

Do budoucna plánuje portál Knihovny.cz zprovoznit např. také Meziknihovní výpůjční službu (MVS), pomocí níž se budou moci uživatelé dostat i k fondům vzdálených knihoven, nebo službu jednorázového či trvalého zasílání článků a jiných dokumentů v tištěné i elektronické podobě. Portál rovněž výhledově počítá se zapojením co největšího počtu institucí z husté sítě knihoven po celé ČR.

Takovýto centrální portál knihoven přibližuje celé české knihovnictví modernímu trendu, který je patrný v západní Evropě (finské portály Finna.fi, systém Swissbib.ch, dánský Bibliotek.dk či nizozemský Bibliotheek.nl) a který uživatelům výrazně zjednodušuje přístup k informacím, dokumentům a službám knihoven z jednoho místa.

Vyzkoušejte tedy i vy další službu Městské knihovny v Přerově a procházejte fondy českých knihoven sdružené pod jednou střechou! Více informací o samotném portálu Knihovny.cz a jeho historii nebo o zapojených knihovnách a zdrojích se dozvíte na stránkách https://www.knihovny.cz/.