Městská knihovna v Přerově

Telefon: (+420) 581-334-068 Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Logo knihovny

Vzdělávací kurzy

Základy ovládání PC s Windows 10

Popis kurzu: Počítačový kurz pro úplné začátečníky zaměřený na základy ovládání PC / notebooku, používání klávesnice, myši a touchpadu. Absolventi vzdělávacího kurzu si osvojí základy používání operačního systému Microsoft Windows 10, naučí se používat základní integrované aplikace - Průzkumník, WordPad, Kalkulačka, Poznámkový blok, Malování. Budou schopni práce se složkami, soubory a textem a také s externím zařízením (USB flash diskem). Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - seznámení se se základy ovládání Windows 10, popis prostředí Windows 10, nabídka Start, použití myši a klávesnice, hardware
 2. Lekce - ovládání integrovaných aplikací Windows 10 - Průzkumník, WordPad, Kalkulačka, Koš, Poznámkový blok, Malování, základní práce s USB flash diskem
 3. Lekce - práce s okny, soubory, složkami a textem, praktická cvičení
Podmínky pro účastníky: Na účastníky vzdělávacího kurzu nejsou kladeny žádné požadavky

 

Windows 10 prakticky (OBSAH KURZU V PŘÍPRAVĚ)

Popis kurzu: Počítačový kurz zaměřený na prohloubení znalostí a vědomostí při práci s operačním systémem Microsoft Windows 10. Absolventi vzdělávacího kurzu se naučí se instalovat některé aplikace, zkontrolovat aktualizace Windows 10 a jeho zabezpečení. Prohloubí si znalosti uživatelských nastavení prostředí Windows 10. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - zabezpečení MS Windows 10, nastavení prostředí MS Windows 10
 2. Lekce - nejpoužívanejší aplikace pro MS Windows, instalace aplikací - odkud stahovat bezplatné, bezpečné a spolehlivé aplikace pro MS Windows 10
 3. Lekce -
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10.

Microsoft Excel prakticky I.

Popis kurzu: Výukový kurz určený začínajícím uživatelům tabulkového editoru Microsoft Excel 365/2019/2016/2013/2010/2007. Absolventi kurzu budou schopni vytvořit jednoduchou tabulku se základními vzorci. Naučí se vytvořené tabulky ukládat do složky umístěné v počítači. Veškerá probíraná témata jsou okamžitě prakticky procvičována. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - Základní popis ovládání tabulkového editoru MS Excel (vysvětlení základních pojmů - panel nástrojů, buňka, list, sešit), vkládání údajů (text, číslo, datum), vytvoření jednoduché tabulky, základní formátování tabulky (barva textu a pozadí, orámování, volba fontu a velikosti písma), uložení tabulky do počítače
 2. Lekce - Práce s listy, kopírování a přesun obsahu tabulek, tvorba jednoduchých výpočtů a vzorců, relativní a absolutní adresování buněk
 3. Lekce - Použití základních funkcí MS Excel pro výpočet součtu, průměru, počtu, minima a maxima, využití číselných, textových a datumových řad, realizace praktických příkladů
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10.

 Microsoft Excel prakticky II.

Popis kurzu: Počítačový kurz určený pro uživatele, kteří si chtějí prohloubit a rozšířit znalosti při práci s tabulkovým editorem Microsoft Excel 365/2019/2016/2013/2010/2007. Kurz navazuje na pořádaný kurz Microsoft Excel prakticky I. Pro absolvování kurzu není podmínkou absolvování uvedenéhokurzu, ale u učastníků se předpokládají znalosti s prací v Microsoft Excel na úrovni kurzu Microsoft Excel prakticky I. Účastník vzdělávacího kurzu si rozšíři znalosti v tvorbě tabulek a využívání dalších funkcí. Veškerá probíraná témata jsou okamžitě prakticky procvičována. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - Podmíněné formátování buněk, funkce pro práci s podmínkami
 2. Lekce - Základní matematické funkce (mocnina, odmocnina, zaokrouhlování), funkce pro práci s datumy a texty.
 3. Lekce - Provázanost buněk v rámci listu a sešitu, zabezpečení tabulky před nežádoucími úpravami, realizace praktických příkladů
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10 a Microsoft Excel prakticky I. 

Microsoft Excel prakticky III. (V PŘÍPRAVĚ)

Popis kurzu: Počítačový kurz určený pro uživatele, kteří si chtějí prohloubit a rozšířit znalosti při práci s tabulkovým editorem Microsoft Excel 365/2019/2016/2013/2010/2007. Kurz navazuje na pořádaný kurz Microsoft Excel prakticky II. Pro absolvování kurzu není podmínkou absolvování uvedenéhokurzu, ale u učastníků se předpokládají znalosti s prací v Microsoft Excel na úrovni kurzu Microsoft Excel prakticky II. Účastník vzdělávacího kurzu si rozšíři znalosti v tvorbě tabulek a využívání dalších funkcí. Veškerá probíraná témata jsou okamžitě prakticky procvičována. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - Grafy v MS Excel – vkládání grafů do tabulky, výběr grafů, editace grafů a jejich součástí
 2. Lekce - Řazení záznamů, filtry a souhrny dat – k čemu slouží a jejich využití v praxi
 3. Lekce - Kontingenční tabulky – k čemu slouží a jejich využití v praxi
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10 a Microsoft Excel prakticky II.

 

Používáme tablet I. - VIII.

Popis kurzu: Přednáškový kurz určený všem běžným i začínajícím uživatelům moderních komunikačních technologií - tabletů a smartphonů. Na přednáškách získají posluchači základní přehled o dostupných dotykových zařízeních - tabletech a smartphonech. Naučí se základy používání, nastavení, přístupu k síti internet a používání základních a bezplatných aplikací z Google Play. Každá z přednášek je zakončena diskusí a zodpovězením dotazů účastníků.
Obsah kurzu:
 1. Přednáška - základní rozdělení tabletů a smartphonů, jejich rozdíly a možnosti využití, základní konfigurace nového zařízení a vytvoření Google účtu, připojení k internetu (Wi-Fi, mobilní připojení), možnosti propojení s jinými zařízeními, péče o tablet a smartphone, průvodce základním nastavením (obrazovka, zvuk, baterie a další)
 2. Přednáška - používáme aplikace z Google Play - k čemu je Google účet, co je Google Play, instalace aplikací, zabezpečení a ochrana dat, antivirová ochrana, základy bezpečnosti při práci s tabletem.
 3. Přednáška - používáme aplikace Google Apps - Google Mail, Google Disc, Google Maps, Google kalendář, Google Docs. Alternativní internetová úložiště - Dropbox, Microsoft OneDrive. Přístup k jiným e-mailovým službám (Seznam.cz a další).
 4. Přednáška - používáme aplikace z Google Play - aplikace zaměřené na počasí, mapy, GPS navigace, turistiku, jízdní řady a slovníky
 5. Přednáška - používáme aplikace z Google Play - aplikace zaměřené na komunikaci a sociální sítě (WhatsApp, Facebook, Twitter, Skype, Hangouts, Viber a další)
 6. Přednáška - používáme aplikace z Google Play - zajímavé aplikace pro různé příležitosti - snímač QR kódů, rozpoznávání hubebních skladeb, fitness aplikace, kalkulátor apod.
 7. Přednáška - připojení USB flash disku k tabletu, instalace aplikace - správce souborů, další způsoby přenosu dat z tabletu do jiných zařízení (nutný vlastní USB flash disk připojitelný k tabletu nebo chytrému telefonu)
 8. Přednáška - téma bude zvoleno dle zájmu a dohody s posluchači
Podmínky pro účastníky: Na účastníky přednáškových kurzů Používáme tablet nejsou kladeny žádné požadavky. Vhodné je přinést si s sebou svůj tablet nebo smartphone, nicméně je nutné počítat s možnými odchylkami při prezentování možností využití tabletů nebo smartphonů z důvodu rozdílných výrobců jednotlivých zařízení, verzí OS Android a jejich individuální konfigurace.

Microsoft Word prakticky I.

Popis kurzu: Výukový kurz určený začínajícím uživatelům textového editoru Microsoft Word 365/2019/2016/2013/2010/2007. Absolventi kurzu budou schopni vytvořit jednoduchý textový dokument rozdělený do odstavců a obsahující obrázky. Naučí se vytvořené dokumenty ukládat do složky umístěné v počítači. Veškerá probíraná témata jsou okamžitě prakticky procvičována. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - Základní popis ovládání textového editoru MS Word (vysvětlení základních funkcí v panelu nástrojů), vkládání údajů (text, číslo, datum) a jejich základní úprava, vytvoření jednoduchého textového dokumentu, uložení dokumentu do počítače
 2. Lekce - Vzhled stránky, volba zarovnání textu, výběr textu do bloku a práce s vybraným textem, záhlaví a zápatí
 3. Lekce - Vkládání obrázků do textu, zarovnání textu kolem obrázků, úpravy obrázků v textu.
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10.

Microsoft Word prakticky II. (V PŘÍPRAVĚ)

Popis kurzu: Výukový kurz určený začínajícím uživatelům textového editoru Microsoft Word 365/2019/2016/2013/2010/2007. Kurz navazuje na pořádaný kurz Microsoft Word prakticky I. Pro absolvování kurzu není podmínkou absolvování uvedeného kurzu, ale u učastníků se předpokládají znalosti s prací v Microsoft Word na úrovni kurzu Microsoft Word prakticky I. Účastník vzdělávacího kurzu si rozšíři znalosti v práci s texty v textovém editoru MS Word a využívání dalších funkcí. Veškerá probíraná témata jsou okamžitě prakticky procvičována. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - Práce se styly
 2. Lekce - Vkládání objektů do textu, SmartArt
 3. Lekce - Hromadná korespondence
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10 a základy ovládání textového editoru na úrovni kurzu MS Word prakticky I.

Microsoft Word prakticky III. (V PŘÍPRAVĚ)

Popis kurzu: Výukový kurz určený začínajícím uživatelům textového editoru Microsoft Word 365/2019/2016/2013/2010/2007. Kurz navazuje na pořádaný kurz Microsoft Word prakticky II. Pro absolvování kurzu není podmínkou absolvování uvedeného kurzu, ale u učastníků se předpokládají znalosti s prací v Microsoft Word na úrovni kurzu Microsoft Word prakticky II. Účastník vzdělávacího kurzu si rozšíři znalosti v práci s texty v textovém editoru MS Word a využívání dalších funkcí. Veškerá probíraná témata jsou okamžitě prakticky procvičována. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - Pokročilá práce se styly
 2. Lekce - Obsahy a rejstříky
 3. Lekce - Pravopis, psaní rovnic
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10 a základy ovládání textového editoru na úrovni kurzu MS Word prakticky I. a II.

 

Základy práce s internetem

Popis kurzu: Počítačový kurz pro začátečníky zaměřený na základy práce s internetem. Účastnící vzdělávacího kurzu se seznámí a prakticky vyzkouší, co je internet, k čemu slouží a co nabízí. Naučí se používat nejrozšířenější internetové prohlížeče a vyhleávat informace na internetu. Naučí se používat elektronickou poštu a vytvořit se vlastní e-mailovou schránku. Seznámí se se základy bezpečnosti při práci s internetem a elektronickou poštou. Veškerá probíraná témata jsou okamžitě prakticky procvičována. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - vysvětlení základních pojmů - internet, doména, www stránka, e-mail, e-shop a další
 2. Lekce - seznámení s nejrozšířenějšími internetovými prohlížeči MS Internet Explorer, Google Chrome a Mozilla Firefox
 3. Lekce - seznámení s elektronickou poštou, vytvoření vlastního účtu na službě Seznam.cz, posílání a příjem elektronické pošty
 4. Lekce - seznámení se záasady bezpečnosti práce na internetu a s elektronickou poštou
 5. Lekce - shrnutí znalostí, opakování probraných témat, dotazy, diskuse
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10.

 

Práce s internetem pro pokročilé

Popis kurzu: Počítačový kurz určený pro uživatele, kteří si chtějí prohloubit a rozšířit znalosti při práci s internetem. Účastníci kurzu se seznámí s možnostmi vyhledávače Google, Google Apps a sociálními sítěmi na internetu. Veškerá probíraná témata jsou okamžitě prakticky procvičována. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook. Kurz navazuje na pořádaný kurz Základy práce s Internetem, ale není podmínkou pro absolvování kurzu pro pokročilé.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - Opakování základních pojmů (internet, doména, www stránka, e-mail, e-shop) a nastavení internetových prohlížečů MS Internet Explorer, Google Chrome a Mozilla Firefox
 2. Lekce - Fulltextový vyhledávač Google a jeho rozšířené možnosti
 3. Lekce - Služby Google, Gmail a využívání Google Apps pro tvorbu textů a tabulek 
 4. Lekce - komunitní a sociální sítě na internetu (Facebook, Twitter), komunikace pomocí Skype, bezpečnost při práci s internetem
 5. Lekce - shrnutí znalostí, opakování probraných témat, dotazy, diskuse
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 10 a Základy práce s Internetem.

 

Základy ovládání PC s Windows 7

Popis kurzu: Počítačový kurz pro úplné začátečníky zaměřený na základy ovládání PC / notebooku, používání klávesnice, myši a touchpadu. Účastníci vzdělávacího kurzu si osvojí základy používání operačního systému Microsoft Windows 7, naučí se používat základní integrované aplikace - Průzkumník, WordPad, Kalkulačka, Poznámkový blok, Malování. Budou schopni si prohlédnou fotografie a videa z externích zařízení (USB flash disk) a naučí se základní úpravy nastavení prostředí Windows 7. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - seznámení se se základy ovládání Windows 7, popis prostředí Windows 7, nabídka Start, použití myši a klávesnice
 2. Lekce - ovládání integrovaných aplikací Windows 7 - Průzkumník, WordPad, Kalkulačka, Poznámkový blok, Malování
 3. Lekce - prohlížení videí a fotografií ve Windows 7, základní práce s USB flash diskem
 4. Lekce - základní úpravy nastavení Windows 7
 5. Lekce - shrnutí znalostí, opakování probraných témat, dotazy, diskuse
Podmínky pro účastníky: Na účastníky vzdělávacího kurzu nejsou kladeny žádné požadavky

 

Ovládání PC s Windows 7 pro pokročilé

Popis kurzu: Počítačový kurz zaměřený na prohloubení znalostí a vědomostí při práci s operačním systémem Microsoft Windows 7. Účastníci vzdělávacího kurzu si prohloubí znalosti při užívaní základních integrovaných aplikací - Průzkumník, WordPad. Podrobně se naučí práci se souborových systémem Windows 7 a používání externích paměťových médií - USB flash disk a další. Naučí se instalovat některé aplikace, zkontrolavat aktualizace Windows 7 a jeho zabezpečení. Prohloubí si znalosti uživatelských nastavení prostředí Windows 7. Každý účastník kurzu má k dispozici svůj počítač / notebook.
Obsah kurzu:
 1. Lekce - prohloubení znalostí práce v integrovaných aplikacích Windows 7 - Průzkumník, WordPad
 2. Lekce - souborový systém Windows 7 a práce s USB flash diskem
 3. Lekce - instalace aplikací, aktualizace systému Windows 7 a zabezpečení systému
 4. Lekce - rozšířené úpravy nastavení Windows 7 a práce s ovládacími panely
 5. Lekce - shrnutí znalostí, opakování probraných témat, dotazy, diskuse
Podmínky pro účastníky: Účastník vzdělávacího kurzu musí ovládát základy práce s operačním systémem Microsoft Windows na úrovni kurzu Základy ovládání PC s Windows 7.

 

Ministerstvo kultury ČRSKIP ČRBibliohelpČte sy rádRosteme s knihouPortál české literaturyCelé Česko čte dětemČtení pomáháČeskoslovenská bibliografická databáze

Nejlepší knihy dětemKnihovny.czSlužba ZískejBookstart

 
Městská knihovna v Přerově,
příspěvková organizace
Žerotínovo nám. 211/36
750 02 PŘEROV
 
tel.: (+420) 581-334-060
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové schránky: kefk5ik

Zřizovatel

Zřizovatelem Městské knihovny v Přerově, příspěvkové organizace je Statutární město Přerov.

Další informace

Mapa webu

Prohlášení o přístupnosti

RSS

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Napište nám nebo zavolejte

Dotazy na služby a výpůjčky:
tel.: +420 581 334 068
sluzby@knihovnaprerov.cz

Dotazy na akce:
tel.: +420 581 334 072
aktivity@knihovnaprerov.cz

Další kontakty