Příspěvky semináře:
Síla příběhu a krajina jako bytost: mezi humorem a vážností v díle Terryho Pratchetta
Mgr. Tereza Dědinová, Ph.D. (Masarykova univerzita)
Hlavním zaměřením příspěvku je napětí mezi humorem a vážnými tématy ve fantasy světě Zeměplocha britského spisovatele Terryho Pratchetta. V první polovině je představen specifický svět Zeměplochy a jeho zákony, moc příběhu a hlavní skupiny postav, jejichž osobnosti autor rozvíjel v průběhu více než třiceti let – to vše s ohledem na prolínání komických prostředků a zásadních společenských a etických otázek, které více či méně přímo odkazují na dilemata života ve skutečném světě. Následující část příspěvku se věnuje sérii o dospívající čarodějce Toničce Bolavé a na jejím příkladu ukazuje, jak Pratchett zdůrazňuje bytostné spojení s přírodou a se svým okolím jako zdroj síly a životního smyslu.
Pět “P” publika fantasy – Jaké kvality od svého publika fantasy vyžaduje (a tím je rozvíjí)
Mgr. et Mgr. Hana Málková, Ph.D. (Masarykova univerzita)
Fantasy bývá dodnes považována za brakový žánr a fantasy knihy hodnoceny jako jednoduché, oddechové čtivo. Jaké nároky ovšem skutečně četba fantasy vznáší na své čtenáře? Je čtenářský proces jiný v případě fantasy literatury? A jaké vlastnosti, vedle obligátní fantazie, může četba fantasy pozitivně rozvíjet? Při zkoumání problematiky žánrového čtenářství se můžeme opřít jak o estetické teorie, tak o poznatky významných fantasy spisovatelů.
Morana a Veles pro 21. století – mýty a pověry Slovanů v současné fantasy
Mgr. Mgr. Markéta Straková, Ph.D. (Muzeum Komenského v Přerově)
V současné fantasy literatuře není možné si nepovšimnout výrazného trendu – knih inspirovaných slovanskou mytologií a legendami, které aktuálně zažívají boom a jejichž počet neustále stoupá. Příspěvek mapuje současnou českou i světovou produkci, která s těmito motivy pracuje; převážně young adult, ale i knihy pro mladší čtenáře. Po nezbytném úvodu s mytologickými a archeologickými reáliemi našeho území, důležitými k proniknutí do problematiky, pak na vybraných příkladech rovněž zkoumá míru autentičnosti původních zdrojů, kreativní přístup tvůrců, oblibu a použití určitých motivů, ať už kvantitativně či kvalitativně, stejně jako v poslední době tolik oblíbené převyprávění mýtu z jiné perspektivy (tzv. retelling).
Registrace:
K účasti na semináři se můžete přihlásit do 31. října 2024 prostřednictvím internetového registračního formuláře na adrese https://1url.cz/61GzQ.
Seminář se uskuteční ve středu 6. listopadu 2024 od 9.00 hodin ve velkém sále Klubu Teplo Přerov, Horní nám. 9.
Účastnický poplatek 250 Kč, pro členy SKIP 200 Kč vybíraný při prezenci. Každý účastník obdrží tištěný sborník všech příspěvků ze semináře v hodnotě 50 Kč.
Seminář je realizován ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově v rámci výkonu regionálních funkcí Olomouckého kraje zabezpečovaných Městskou knihovnou v Přerově. Seminář finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP ČR).
Pozvánka na seminář (ke stažení ve formátu PDF), program semináře (ke stažení ve formátu PDF).
V případě dotazů kontaktujte:
Mgr. Andrea Kopečková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: +420 581 334 072, 730 169 418