Setkání s fantastikou

Městská knihovna v Přerově zve všechny zájemce na literární besedu pořádanou v rámci spolupráce s polskou knihovnou v Kędzierzyn-Koźle na mezinárodním polsko-českém projektu „Fantastycznie z literaturą. Integracja poprzez słowo / Fantasticky s literaturou. Sbližování prostřednictvím slova”. Na besedě se budete moci setkat s legendou české fantastiky Jiřím Walkerem Procházkou a se spisovatelkou Františkou Vrbenskou, jejíž celoživotní tvorba představuje pro žánr fantasy obrovský přínos.

Literární setkání s oběma spisovateli se uskuteční ve čtvrtek 30. října 2014 od 17.00 hodin v přednáškové místnosti Městské knihovny v Přerově, Žerotínovo nám. 36.

Vstup je pro všechny zájemce zdarma.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Jiří Walker Procházka (JWP) vstoupil do české literatury SF a fantasy v 80. letech minulého století a svou tvorbou zasáhl do všech fantastických žánrů. Jeho první dva romány o Kenu Woodovi (Ken Wood a meč krále D'Sala - 1991, Ken Wood a perly královny Maub - 1992; pod pseudonymem George P. Walker) patří dodnes k pilířům české fantasy. Sbírkou nekonvenčních povídek Tvůrci času (1991) se pro změnu zapsal do povědomí čtenářů jako jeden z kyberpunkových autorů. Další oblast, kterou se JWP rozhodl zpracovat po svém, je  výpravná galaktická space-opera, kterou vydal pod názvem Hvězdní honáci (1996). Další povídková tvorba mu vyšla v autorských sbírkách Totální ztráta rozměru (2004) a Druhý krok nikam (2011).

Mezi další práce JWP patří i díly dobrodružné SF/F série AGENT JFK, jíž je duchovním otcem společně s Miroslavem Žambochem (JFK 02 - Není krve bez ohně, JFK 04 - Armády Nesmrtelných, JFK 11 - Podhoubí smrti a JFK 27 - Dlouhý černý úsvit). Povídky a novely mu vyšly v antologiích: Legendy české fantasy, Pod kočičími hlavami, Imperium Bohemorum, Hvězdy české sci-fi, Rigor Mortis, Je dobré být mrtvý, Punk Fiction, Společenstvo Pevnosti.

Františka Vrbenská vystudovala obor informatika-knihovnictví na FFUK a získala titul PhDr. V současné době pracuje jako knihovnice v národním programu ochrany fondů Národní knihovny České republiky. Fantasy literaturou byla ovlivněna již od dětství, kdy v 11 letech napsala svůj první fantasy příběh. V 80. letech vyšla v různých periodikách řada jejích sci-fi příběhů a v roce 1991 byl knižně vydán první díl její historické fantasy Labyrint půlnočního draka – Král z Hlubiny půlnoci, za který autorka získala rytířský titul v soutěži o nejlepší fantasy Klubu Julese Vernea. Františka Vrbenská se aktivně věnuje fandomu (sdružení fanoušků sci-fi, fantasy, horroru a příbuzných žánrů) a přednáší na conech (setkání fanoušků sci-fi, fantasy nebo jiné zábavy na předem dohodnutém místě).

Mezi nejznámější díla autorky, jež byla na Parconu 2008 oceněna Mlokem za zásluhy v oblasti fantastiky, patří tituly jako Stín modrého býka (spolu s L. Medkem), Oheň v kapradí (spolu s M. Zachariášem), Vítr v piniích (společně s J. D. Kočím) nebo Naganty a vlčí máky (18. část série Agent JFK).

Lterrární beseda - Setkání s fantastikou