Ohlédnutí za Týdnem knihoven

Celorepubliková akce s názvem Týden knihoven je pro letošní rok za námi. Městská knihovna v Přerově stačila za tuto dobu nabídnout svým čtenářům a uživatelům z řad dospělých i dětí kromě spousty aktivit i oblíbenou čtenářskou amnestii, během níž bylo na všech odděleních a pobočkách prominuto 69 poplatků v celkové výši 2090 Kč.

Týden knihoven jsme zahájili v pondělí 1. října přednáškou paní Kateřiny Neugebauerové, která 11 posluchačům povyprávěla na pobočce knihovny v Předmostí o tom, jak si mohou sami co nejsnadněji a nejrychleji pomoci od bolesti zad jednoduchým, ale přesto efektivním domácím cvičením. Svou činnost také nově zahájil kroužek programování a robotiky, který se rozhodlo ve dvou pololetích navštěvovat 9 dětí ve věku 10 až 14 let.

V úterý 2. října prezentovala knihovna v přerovském hotelu Jana v rámci akce Senior symposium 2018 služby a aktivity určené seniorům. Zhruba 60 návštěvníků této akce, kteří se zastavili u našeho stánku, se tak dozvědělo informace týkající se pořádaných cestopisných besed, společných setkávání při Kulturní akademii knihovny, počítačových kurzů nebo Virtuální Univerzity třetího věku. Možnosti bezplatné registrace na dobu jednoho roku využilo 8 seniorů, na které již teď čeká v půjčovně pro dospělé jejich čtenářský průkaz. Úterní odpoledne pak patřilo paní Janě Niessnerové, která na své přednášce týkající se chiromantie objasnila 12 posluchačům, jak lze z čar na dlani vyčíst zajímavosti ohledně majetku a financí.

Ve středu si mohli na své přijít všichni, kteří se zajímají o alternativní způsoby léčení. Paní Jana Pechová vysvětlila 11 návštěvníkům, jak se správně stravovat, jak na člověka působí psychika, bydlení, spánek či životospráva a okrajově se zmínila rovněž o homeopatii.

Tradiční prodej vyřazených opotřebovaných knih a časopisů přišel na řadu ve čtvrtek 4. října. Již od rána bylo v suterénu knihovny jako obvykle velmi živo a své nové majitele si během dne našlo hned 950 starých knih a 374 časopisů v celkové hodnotě 5796 Kč.

Knihovna nezapomněla ani na své nejmladší návštěvníky, pro které bylo během Týdne knihoven připraveno hned několik aktivit. Hned v pondělí se sešlo 285 dětí v Loutkovém divadle Kašpárek na scénickém čtení Slováckého divadla s názvem „Z pohádek Miloše Macourka“. V půjčovně pro děti se 17 malých výtvarníků zabavilo při výrobě papírového ptáčka nebo ježka z papírových tácků, 5 dětí tvořilo své podzimní výrobky z přírodnin na Velké Dlážce a na pobočce na Trávníku zase pod rukama 22 dětí ze školní družiny vznikaly netradiční záložky do knih. Po celý první říjnový týden rovněž probíhaly tematické besedy pro mateřské i základní školy, kterých se zúčastnilo celkem 207 dětí, a uskutečnila se také společná čtení, která si přišlo poslechnout 98 dětí. Lekce informační výchovy pak navštívilo se svými pedagogy celkem 89 dětí, které se dozvěděly, jak to v knihovně vlastně chodí.