Výsledky dotazníku - Využíváte elektronické knihy?

Děkujeme všem, kteří vyplnili náš dotazník "Využíváte elektronické knihy?" zaměřený na průzkum využití nabídky e-knih v naší knihovně. Dotazníkového šetření se zúčastnilo celkem 39 respondentů, kteří nám poskytli cenné informace a zpětnou vazbu, kterou využijeme ke zlepšení naší nabídky.

Kompletní výsledky dotazníkové průzkumu "Využíváte elektronické knihy?" naleznete v dokumentu ve formátu PDF.

Vzhledem ke skutečnosti, že dotazník byl anonymní a někteří z respondentů vyplnili i nepovinné poznámky, připravili jsme odpovědi na vaše dotazy.

Dotaz:

"Těžko se mi vybírá z katalogu - např. vím určitě, že máte v elektronické formě knihy od Martina Cabicara a když zadám jméno do vyhledavače, nabídne mi pouze jednu, ty ostatní, pokud neznám názvy, se neukáží. Možná by to chtělo kurz orientace v katalogu :-)"

Odpověď:

Úplný přehled e-knih k vypůjčení z nabídky eReading.cz na dostupný v našem on-line katalogu. K seznamu se dostanete přes www stránky našeho on-line katalogu http://carmen.knihovnaprerov.cz/, kde se v hlavní nabídce nachází volba Seznamy a pod ní jsou schovány jednotlivé filtry se seznamy e-knih.

Seznam e-knih

Nabídka dostupných e-knih je dána pouze nabídkou společnosti eReading.cz, která rozhoduje o tom, které tituly e-knih budou k e-Výpůjčení dostupné. Navíc tento seznam se může průběžně měnit v závislosti na tom, jaká je aktuální nabídka e-Výpůjček od společnosti eReading.cz, to znamená, že mohou být přidány nové tituly, ale naopak některé starší mohou být z nabídky odstraněny. V nabídce společnosti eReading (přímo na www stránkách společnosti) může být i více titulů e-knih od konkrétního autora, ale ty jsou určené pouze k zakoupení. Knihovna nemůže koupit e-knihu do svého fondu a tu potom půjčovat, jak by chtěla. Tomu bohužel brání současná právní legislativa (ČR i EU) a Autorský zákon. Proto můžeme pro e-Výpůjčky nabízet jenom ty tituly e-knih, které jsou k tomuto účelu společností eReading.cz nabídnuty a které má tato společnost licencovány pro e-Půjčování.

Dotaz:

"Elektronické knihy jsem si přestala půjčovat, protože eReading stále obnovuje zabezpečení a knihy dokáže stahovat jenom nejnovější typ čtečky."

Odpověď:

Ano, tuto informaci můžeme potvrdit. Na některých starších čtečkách eReading nebyla stažena aktualizace firmware a tyto čtečky se již k e-Výpůjčkám portálu eReading.cz nepřipojily.

Dotaz:

"Chybí přehledný katalog e-knih"

Odpověď:

Katalog e-knih je dostupný přes seznamy v nabídce on-line katalogu knihovny viz odpověď výše. V současné době pracujeme na novém, přehlednějším seznamu dostupných e-knih v nabídce pro e-Výpůjčky.

Dotaz:

"Chtěla bych o této možnosti vědět více, jde si půjčit takovou knihu bez návštěvy knihovny, elektronicky?"

Odpověď:

E-knihy jsou dostupné bez nutnosti návštěvy knihovny. Podmínkou je pouze platná registrace uživatele v naší knihovně, kterou zatím bez osobní návštěvy u nás neumožňujeme. Poté si můžete e-knihy začít půjčovat podle postupu uvedeného na našich www stránkách. V případě nejasností se můžete obrátit na naše pracovnice přímo v půjčovně pro dospělé nebo na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

"rozšířit výběr"

Odpověď:

Nabídka e-knih je dána pouze dostupností těchto titulů k e-Výpůjčkám, které nám umožňuje nabídka společnosti eReading.cz. Knihovna nemůže koupit e-knihu do svého fondu a tu potom půjčovat, jak by chtěla. Tomu bohužel brání současná právní legislativa (ČR i EU) a Autorský zákon.

Děkujeme za vaše podněty a dotazy, které nám umožní nabízené služby i nadále vylepšovat.