Listopadové události v historii přerovské knihovny

Rok 2014 je dalším významným mezníkem v životě přerovské knihovny. Právě letos totiž přerovská knihovna oslaví již 95 let od svého vzniku v poválečném roce 1919. Při této příležitosti přinášíme na našich www stránkách zajímavé informace z dlouholetého života knihovny, která za celou tu dobu, po kterou poskytuje služby svým uživatelům, prošla mnohými a výraznými proměnami.

Připomeňte si tedy nyní významné listopadové okamžiky, které utvářely podobu knihovny od doby jejího samotného vzniku až do let současných, osvěžte si tak svou paměť a zároveň načerpejte spoustu nových znalostí, které budete moci následně zúročit v připravované listopadové soutěži, o níž vás budeme ještě informovat.

Listopadové události z dějin knihovny:

9. 11. 1888 - v Třeboni se narodil Eduard Kvasnička, první ředitel knihovny
26. 11. 1918 - městská rada projednala žádost o zřízení knihovny v Přerově
1. 11. 1919 - knihovna se přestěhovala z nevyhovujících prostor Palackého školy do Městského domu
5. 11. 1919 - bylo vydáno vládní nařízení č. 607 Sb., které stanovilo, že do nově budované knihovny nesmějí být přijaty spisy umělecky a obsahově bezcenné
6. 11. 1940 - Ministerstvo školství a národní osvěty (MŠANO) vydalo zákaz půjčování děl anglických a francouzských autorů
29. 11. 1949 - bylo jednáno o zřízení diskotéky gramofonových desek
17. 11. 1982 - firmou Chemoprojekt byla provedena pravidelná kontrola statiky budovy
21. 11. 1996 - v Přerově proběhl sraz knihovníků ze severní Moravy
Minulý týden ve čtvrtek 21. listopadu se stal Přerov dějištěm srazu knihovníků ze severní Moravy. Ti se na pozvání ředitelky Okresní knihovny v Přerově Jaroslavy Biolkové sešli v Korvínském domě na Horním náměstí. Setkání organizoval oblastní výbor Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) z Ostravy. Součástí „valné hromady“ severomoravských knihovníků byly dvě odborné přednášky. PhDr. Hanuš Hemola z Národní knihovny v Praze hovořil o svých zkušenostech s knihovnictvím z Kanady a mj. zdůraznil, že na rozdíl od českých knihoven najdeme veřejné knihovny v Kanadě na nejfrekventovanějších místech v obcích a městech. Ty jim, coby jejich zřizovatelé, poskytují především pevné finanční zázemí. Díky věhlasné úrovni tamějších knihoven také Kanaďané, pokud se potřebují něco dovědět, chodí ze všeho nejdříve hledat potřebný informační fond právě do veřejných knihoven. Takové uvažování není v povědomí Čechů podle odborníků ještě příliš silně zakotveno. O druhou přednášku, rovněž se zahraniční tematikou, i když jen z blízkého Slovenska, se postarala Jaroslava Biolková, která přítomné seznámila se svými postřehy s provozováním knihoven v Bardějově.
27. 11. 1996 - knihovna uspořádala Večer Kainarovy poezie v podání umělců Moravského divadla v Olomouci
Verše patrně nejslavnějšího v Přerově narozeného básníka Josefa Kainara si příznivci tohoto autora mohli vyslechnout v Klubu Přerovských strojíren, kde Okresní knihovna uspořádala 27. listopadu Večer Kainarovy poezie v podání umělců Moravského divadla v Olomouci. Asi je zbytečné připomínat, že bylo příjemné slyšet opět po čase: „A třeba právě za vedlejší stěnou / dějou se lidi, který by ti dali / ze sebe půl, / jen umět zaklepat, / ach jenom dovést malinko mít rád, / aby to nebylo jako hra na ozvěnu…,“ a jiné geniální verše básníka, který patří k nejvšestrannějším osobnostem české literatury 20. století a od jehož smrti uplynulo právě 16. listopadu 25 let. Když herec Pavel Juřica, jenž Kainarovy básně velmi působivě přednášel, odcházel ze sálu s básníkovým veršem: „A člověka hořce mám rád…,“ bylo všem přítomným líto, že už večer končí. Líbil se i kytarový doprovod Antonína Šindera. Jedině režie Václava Málka, který sáhl k jen velmi střídmě – několika rekvizitami – ozvláštněnému standardními postupu, kdy se víceméně pravidelně střídá recitátorův projev s projevem hudebním, byla snad málo dynamická. Na druhé straně je pravdou, že (mimochodem málo početné) obecenstvo, které večery poezie navštěvuje, je na takovouto prezentaci básní přivyklé.
listopad 2007 - pobočka Velká Dlážka byla v rámci programu „Senioři komunikují“ vybavena výpočetní technikou z Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových
26. 11. – 6. 12. 2008 - proběhla výměna oken v čítárně na Žerotínově náměstí

Literatura:

• MICHŇOVÁ, LADA. Setkání knihovníků. Nové Přerovsko, 1996, roč. 5, č. 47, s. 8.
  • KVAPIL, JAROSLAV. Kainar v Přerově v olomouckém podání. Nové Přerovsko, 1996, roč. 5, č. 48, s. 8.

Upoutávka na dar z Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových v TV Přerov
Upoutávka na dar z Nadačního fondu
manželů Livie a Václava Klausových v TV Přerov