Prosincové události v historii přerovské knihovny

Rok 2014 se zařadil mezi významné mezníky v životě přerovské knihovny, která právě v tento rok oslavila již 95 let od svého vzniku v poválečném roce 1919. Při této příležitosti jsme vám na našich stránkách pravidelně každý měsíc přinášeli zajímavé poznatky z dlouholetého života knihovny, která za celou tu dobu, po kterou poskytuje služby svým uživatelům, prošla mnohými a výraznými proměnami.

Informovali jsme vás například o tom, kdo v průběhu let stál ve vedení přerovské knihovny, jak zněla jména význačných knihovníků nebo které aktivity knihovna pořádala pro širokou veřejnost. Mohli jste se také dočíst o nelehkém hledání nejvhodnějších prostor pro provoz knihovny či jak probíhala postupná modernizace knihovnických služeb.

Připomeňte si tedy ještě naposled v tomto roce významné prosincové události, které utvářely podobu knihovny od doby jejího samotného vzniku až do let současných, a ucelte si tak již kompletně mozaiku znalostí, kterou jste spolu s námi mohli skládat po celý rok.

Prosincové události z dějin knihovny:

15. 12. 1918 - konala se ustavující schůze přípravného komitétu Masarykovy knihovny
31. 12. 1920 - počet knih v knihovně činil 12000 svazků
31. 12. 1931 - knihovna měla 30354 svazků, čímž byla co do počtu svazků druhá na Moravě (po prvním Brně)
6. – 8. 12. 1976 - uskutečnila se první návštěva v družební knihovně v Bardejově
3. 12. 1979 - byl zahájen provoz na pobočce Lešetín na ulici 9. května

Pobočka Lešetín - 1981Pro zlepšení a rozšíření knihovnických služeb v Přerověuvedla do provozu Okresní knihovna novou pobočku v ulici 9. května č. 40. Čtenáři si mají možnost půjčit nejenom zábavnou literaturu, ale také naučnou ze všech vědních oborů. Půjčuje se také literatura pro mládež. Pro ni je určena doba v úterý od 12 do 17 hodin a v pátek od 12 do 15 hodin. Pro dospělé jsou půjčovní hodiny v pondělí a ve čtvrtek od 12 do 17 hodin.

prosinec 1983 - na konci roku bylo provedeno statické posouzení budovy knihovny firmou Chemoprojekt Přerov – bylo konstatováno, že provoz Okresní knihovny zatím není ohrožen
14. 12. 1995  - byl spuštěn automatizovaný výpůjční systém v půjčovně pro dospělé
prosinec 1997 - knihovna coby první organizace v Přerově zpřístupnilapřipojení k Internetu
31. 12. 2000 - byla zrušena Okresní knihovna v Přerově

K poslednímu dni letošního roku zaniká Okresní knihovna, kterou městští radní chtějí v Přerově zachovat, a proto na svém zasedání rozhodli, že bude patřit pod jejich úřad. Od začátku nového roku ponese knihovna název městská a bude sloužit jako příspěvková organizace MěÚ. Funkci ředitelky Městské knihovny v Přerově bude zastávat dosavadní ředitelka Okresní knihovny Marie Chromčíková.

27. 12. 2005 - knihovna byla znovu otevřena po půlroční přestávce

Po téměř půlroční přestávce se v úterý otevřely veřejnosti dveře přerovské městské knihovny. Od srpna byla budova na Žerotínově náměstí uzavřena kvůli narušené statice a klienti museli provizorně využívat služeb tří místních poboček. Uvnitř staré vily ale zůstaly tisíce svazků knih, ke kterým se čtenáři nemohli dostat. Nyní se situace mění k lepšímu. „Zprovozněna je půjčovna a studovna. Zřejmě ve druhé polovině ledna pak uvedeme do chodu další dvě pracoviště – hudební oddělení a čítárnu,“ uvedla ředitelka Městské knihovny v Přerově Marie Chromčíková. Knihovníci se už do částečně opravené knihovny vrátili v pátek 9. prosince a od té doby chystali prostory půjčovny na otevření. „Přemisťovali jsme knihy v bednách a pracovali na tom, abychom 27. prosince mohli knihovnu konečně otevřít,“ podotkla Chromčíková.

Literatura:

• VARGOVÁ, LIBUŠE. Nová pobočka okresní knihovny. Nové Přerovsko, 1979, roč. 22, č. 50, s. 4.
  • Městská knihovna. Nové Přerovsko, 2000, roč. 9, č. 52, s. 2.
  • CHALUPOVÁ, LENKA. Přerovská knihovna je opět v provozu. Nové Přerovsko, 2005, roč. 14, č. 52, s. 2.

Budova Okresní knihovny v Přerově