Sport – odvrácená strana vítězství - soutěž
Dnes je: 31. 7. 2016. Do konce soutěže zbývá 31 dnů.

Patříte mezi příznivce sportu, ať už mezi ty aktivní, nebo pasivní? Máte v malíčku vše, co se aktuálně děje ve sportovním světě? Nebo se snad zajímáte o historii nejrůznějších sportovních odvětví? Pak jistě také víte, že sport neznamená jen opojné vítězství, slávu, úspěch a uznání, ale že k němu neodmyslitelně patří i jeho stinná stránka obnášející osobní prohry a pády, dramatické události nebo tragické okamžiky, které ve vteřině obrací lidské životy naruby. A právě osudům těch, do jejichž závratné sportovní kariéry vstoupily nečekané zvraty, jsme se rozhodli věnovat naši prázdninovou internetovou soutěž.

Každý prázdninový týden, a to pravidelně vždy ve čtvrtek, se na internetových stránkách Městské knihovny v Přerově (www.knihovnaprerov.cz/soutez/) budou objevovat nové soutěžní otázky. První z celkového počtu deseti otázek bude zveřejněna již ve čtvrtek 7. července 2016.

Všechny soutěžní otázky budou vystaveny na webu po celou dobu letních prázdnin až do středy 31. 8. 2016, kdy bude celá soutěž ukončena. Do této doby budete moci na otázky odpovídat, a to buď každý týden jednotlivě, nebo hromadně na konci měsíce. Je důležité, aby všechny odpovědi byly odeslány v řádném termínu a v případě zasílání přes internet ze stejné e-mailové adresy, a to na knihovní e-mail aktivity@knihovnaprerov.cz.

Po ukončení soutěže bude vylosováno 5 nejúspěšnějších soutěžících, kteří správně odpoví na co největší počet otázek. Výherci budou odměněni hodnotnými knižními cenami a ti z nich, kteří nebudou uživateli naší knihovny, získají navíc bezplatnou registraci do 28. února 2017.

Soutěže se mohou zúčastnit jak uživatelé Městské knihovny v Přerově, tak ti, kteří nejsou registrovanými uživateli našich knihovních služeb. Registrovaní účastníci soutěže musí s každou odpovědí uvést své jméno a číslo čtenářského průkazu. Soutěžící, kteří nejsou registrovanými uživateli knihovny, musí s každou odpovědí uvést své kontaktní údaje (jméno, příjmení, rok narození, adresu a e-mailovou adresu, popř. telefonní číslo), abychom je mohli v průběhu soutěže správně identifikovat.

Ze soutěže jsou vyloučeni zaměstnanci organizátora a jejich rodinní příslušníci. Za rodinné příslušníky se pro účely této soutěže považují osoby tvořící domácnost a/nebo osoby blízké.

Úplné podmínky a pravidla soutěže jsou uveřejněny na www stránkách knihovny.
Otázka č. 1:

Velká pardubická steeplechace, založená roku 1874, bývala v minulosti považována za nejtěžší překážkový dostih na evropském kontinentu. Od dob své existence má na své listině vítězů doposud zapsáno jen jediné ženské jméno. Triumfu v dusné atmosféře předválečného roku 1937, kdy odvážná jezdkyně v sedle plavé klisny Normy porazila zkušené německé jezdce, se dlouho tleskalo nejen v tehdejším Československu. Na stejném závodišti ji však o dvanáct let později potkal těžký pád, který téměř nepřežila. Po tom, co se po nehodě na Hadím příkopu ocitla na zemi ve změti kopyt a koňských těl, se po týdnu probudila z kómatu a dva měsíce se učila znovu chodit. Poté jí a jejím sestrám, pocházejícím z hraběcí rodiny, zabavil komunistický režim rodinný zámeček v Řitce u Prahy a donutil je vystěhovat se do provizorní chaty v nedalekém Bojově, kde všechny žily dvacet let na samém pokraji bídy.


ZNÁTE JMÉNO SLAVNÉ VÍTĚZKY VELKÉ PARDUBICKÉ, KTERÁ ZEMŘELA NA ZÁPAL PLIC V NEDOŽITÝCH ŠESTAOSMDESÁTI LETECH?
Otázka č. 2:

On byl stříbrnou senzací mužského běžeckého závodu na 1500 m na tokijských olympijských hrách konaných v roce 1964, ona se na stejném místě stala nejpopulárnější a nejúspěšnější gymnastkou, která si svými úžasnými výkony, přitažlivým vzhledem i příjemným vystupováním podmanila celé Japonsko. Mohlo by se zdát, že po svatebním obřadu v mexickém hlavním městě v říjnu 1968 čeká tento mladý sympatický pár pohádková budoucnost. O několik let později, již se dvěma dětmi, se však do manželského soužití vkrádají stále častější hádky ústící v rodinné napětí, agresivní situace a dokonce i fyzické střety. Přestože se po rozvodu v roce 1987 vydali každý svým směrem a žili nové životy, nadále mezi nimi přetrvávaly „ideální“ podmínky pro další konflikty. Ten poslední přišel o prázdninách roku 1993, kdy stříbrný olympijský běžec inkasoval na diskotéce od svého devatenáctiletého syna tvrdý úder do hlavy, po následném pádu ztratil vědomí a o třicet pět dnů později podlehl v olomoucké nemocnici následkům svých těžkých zranění.


UVEĎTE OBĚ JMÉNA TOHOTO KDYSI SLAVNÉHO SPORTOVNÍHO PÁRU.
Otázka č. 3:

Smysl života nalezl v létání, konkrétně v letecké akrobacii. Se svým strojem se v oblacích sžil natolik, že brzy začal vymýšlet a provádět vlastní originální prvky. Není proto divu, že se stal předním československým reprezentantem v letecké akrobacii a mistrem světa z roku 1960. V prosinci roku 1971 však, coby třídní nepřítel a společensky nežádoucí osoba, usedl za kokpit svého sportovního letadla Zlín 226 T ze zcela jiných důvodů, totiž aby se vydal na cestu z nesvobodného normalizačního světa za svobodou. V dvousedadlové kabině letounu ale zdaleka nebyl sám. Československo se rozhodl opustit s celou svou rodinou, tedy s manželkou a čtyřmi malými dětmi. Když jeho let vzbudil po několika minutách pozornost armádních leteckých jednotek, připadal si jako na popravišti. I tehdy tedy musel začít dělat různé akrobatické figury, aby pronásledovatelé nemohli prchající posádku dlouho držet na mušce. Po řadě krkolomných manévrů a nebezpečném přistání v Norimberku už je nikdo nepronásledoval, snad jen tamní reportéři a fotografové, dychtící po jakékoli senzaci.


VÍTE, JAK SE JMENOVAL ODVÁŽNÝ PILOT, KTERÝ ZA DRAMATICKÝCH OKOLNOSTÍ OPOUŠTĚL SVOU VLAST?
Otázka č. 4:

Byl pozdní klidný večer na sklonku dubna roku 1950. V Újezdě nad Lesy ve směru od Prahy na Kolín, nedaleko Klánovic, náhle havaruje na téměř prázdné silnici osobní vůz. Při jeho srážce s nákladním, snad neosvětleným automobilem umírá za volantem osobního auta zkušený řidič s mnohaletou praxí a s desítkami tisíc naježděných kilometrů. Řidičem není nikdo jiný, než tehdejší československý daviscupový kapitán, velký tenista, ale i fotbalista a hokejista, jedna z nejpozoruhodnějších a nejvšestrannějších osobností našeho sportu v historii. Dodnes není jasné, zda šlo tenkrát skutečně o neuvěřitelně nešťastnou dopravní nehodu, nebo o předem pečlivě připravenou a cíleně naplánovanou akci proti úspěšnému muži s vynikající sportovní minulostí a dlouholetým působením v USA.


TUŠÍTE, ČÍ ŽIVOT VYHASL ZA TĚCHTO TRAGICKÝCH, NIKDY NEVYJASNĚNÝCH OKOLNOSTÍ?
Otázka č. 5:

Otázka bude zveřejněna ve čtvrtek 4. 8. 2016.
Otázka č. 6:

Otázka bude zveřejněna ve čtvrtek 11. 8. 2016.
Otázka č. 7:

Otázka bude zveřejněna ve čtvrtek 18. 8. 2016.
Otázka č. 8:

Otázka bude zveřejněna ve čtvrtek 25. 8. 2016.
Všechny odpovědi musí být zaslány nebo odevzdány do středy 31. srpna 2016 do 24.00 hodin.


Městská knihovna v Přerově | tisk | nahoru