Sport – odvrácená strana vítězství - soutěž
Dnes je: 30. 9. 2016. Soutěž byla ukončena!

Patříte mezi příznivce sportu, ať už mezi ty aktivní, nebo pasivní? Máte v malíčku vše, co se aktuálně děje ve sportovním světě? Nebo se snad zajímáte o historii nejrůznějších sportovních odvětví? Pak jistě také víte, že sport neznamená jen opojné vítězství, slávu, úspěch a uznání, ale že k němu neodmyslitelně patří i jeho stinná stránka obnášející osobní prohry a pády, dramatické události nebo tragické okamžiky, které ve vteřině obrací lidské životy naruby. A právě osudům těch, do jejichž závratné sportovní kariéry vstoupily nečekané zvraty, jsme se rozhodli věnovat naši prázdninovou internetovou soutěž.

Každý prázdninový týden, a to pravidelně vždy ve čtvrtek, se na internetových stránkách Městské knihovny v Přerově (www.knihovnaprerov.cz/soutez/) budou objevovat nové soutěžní otázky. První z celkového počtu deseti otázek bude zveřejněna již ve čtvrtek 7. července 2016.

Všechny soutěžní otázky budou vystaveny na webu po celou dobu letních prázdnin až do středy 31. 8. 2016, kdy bude celá soutěž ukončena. Do této doby budete moci na otázky odpovídat, a to buď každý týden jednotlivě, nebo hromadně na konci měsíce. Je důležité, aby všechny odpovědi byly odeslány v řádném termínu a v případě zasílání přes internet ze stejné e-mailové adresy, a to na knihovní e-mail aktivity@knihovnaprerov.cz.

Po ukončení soutěže bude vylosováno 5 nejúspěšnějších soutěžících, kteří správně odpoví na co největší počet otázek. Výherci budou odměněni hodnotnými knižními cenami a ti z nich, kteří nebudou uživateli naší knihovny, získají navíc bezplatnou registraci do 28. února 2017.

Soutěže se mohou zúčastnit jak uživatelé Městské knihovny v Přerově, tak ti, kteří nejsou registrovanými uživateli našich knihovních služeb. Registrovaní účastníci soutěže musí s každou odpovědí uvést své jméno a číslo čtenářského průkazu. Soutěžící, kteří nejsou registrovanými uživateli knihovny, musí s každou odpovědí uvést své kontaktní údaje (jméno, příjmení, rok narození, adresu a e-mailovou adresu, popř. telefonní číslo), abychom je mohli v průběhu soutěže správně identifikovat.

Ze soutěže jsou vyloučeni zaměstnanci organizátora a jejich rodinní příslušníci. Za rodinné příslušníky se pro účely této soutěže považují osoby tvořící domácnost a/nebo osoby blízké.

Úplné podmínky a pravidla soutěže jsou uveřejněny na www stránkách knihovny.
Otázka č. 1:

Velká pardubická steeplechace, založená roku 1874, bývala v minulosti považována za nejtěžší překážkový dostih na evropském kontinentu. Od dob své existence má na své listině vítězů doposud zapsáno jen jediné ženské jméno. Triumfu v dusné atmosféře předválečného roku 1937, kdy odvážná jezdkyně v sedle plavé klisny Normy porazila zkušené německé jezdce, se dlouho tleskalo nejen v tehdejším Československu. Na stejném závodišti ji však o dvanáct let později potkal těžký pád, který téměř nepřežila. Po tom, co se po nehodě na Hadím příkopu ocitla na zemi ve změti kopyt a koňských těl, se po týdnu probudila z kómatu a dva měsíce se učila znovu chodit. Poté jí a jejím sestrám, pocházejícím z hraběcí rodiny, zabavil komunistický režim rodinný zámeček v Řitce u Prahy a donutil je vystěhovat se do provizorní chaty v nedalekém Bojově, kde všechny žily dvacet let na samém pokraji bídy.


ZNÁTE JMÉNO SLAVNÉ VÍTĚZKY VELKÉ PARDUBICKÉ, KTERÁ ZEMŘELA NA ZÁPAL PLIC V NEDOŽITÝCH ŠESTAOSMDESÁTI LETECH?
Otázka č. 2:

On byl stříbrnou senzací mužského běžeckého závodu na 1500 m na tokijských olympijských hrách konaných v roce 1964, ona se na stejném místě stala nejpopulárnější a nejúspěšnější gymnastkou, která si svými úžasnými výkony, přitažlivým vzhledem i příjemným vystupováním podmanila celé Japonsko. Mohlo by se zdát, že po svatebním obřadu v mexickém hlavním městě v říjnu 1968 čeká tento mladý sympatický pár pohádková budoucnost. O několik let později, již se dvěma dětmi, se však do manželského soužití vkrádají stále častější hádky ústící v rodinné napětí, agresivní situace a dokonce i fyzické střety. Přestože se po rozvodu v roce 1987 vydali každý svým směrem a žili nové životy, nadále mezi nimi přetrvávaly „ideální“ podmínky pro další konflikty. Ten poslední přišel o prázdninách roku 1993, kdy stříbrný olympijský běžec inkasoval na diskotéce od svého devatenáctiletého syna tvrdý úder do hlavy, po následném pádu ztratil vědomí a o třicet pět dnů později podlehl v olomoucké nemocnici následkům svých těžkých zranění.


UVEĎTE OBĚ JMÉNA TOHOTO KDYSI SLAVNÉHO SPORTOVNÍHO PÁRU.
Otázka č. 3:

Smysl života nalezl v létání, konkrétně v letecké akrobacii. Se svým strojem se v oblacích sžil natolik, že brzy začal vymýšlet a provádět vlastní originální prvky. Není proto divu, že se stal předním československým reprezentantem v letecké akrobacii a mistrem světa z roku 1960. V prosinci roku 1971 však, coby třídní nepřítel a společensky nežádoucí osoba, usedl za kokpit svého sportovního letadla Zlín 226 T ze zcela jiných důvodů, totiž aby se vydal na cestu z nesvobodného normalizačního světa za svobodou. V dvousedadlové kabině letounu ale zdaleka nebyl sám. Československo se rozhodl opustit s celou svou rodinou, tedy s manželkou a čtyřmi malými dětmi. Když jeho let vzbudil po několika minutách pozornost armádních leteckých jednotek, připadal si jako na popravišti. I tehdy tedy musel začít dělat různé akrobatické figury, aby pronásledovatelé nemohli prchající posádku dlouho držet na mušce. Po řadě krkolomných manévrů a nebezpečném přistání v Norimberku už je nikdo nepronásledoval, snad jen tamní reportéři a fotografové, dychtící po jakékoli senzaci.


VÍTE, JAK SE JMENOVAL ODVÁŽNÝ PILOT, KTERÝ ZA DRAMATICKÝCH OKOLNOSTÍ OPOUŠTĚL SVOU VLAST?
Otázka č. 4:

Byl pozdní klidný večer na sklonku dubna roku 1950. V Újezdě nad Lesy ve směru od Prahy na Kolín, nedaleko Klánovic, náhle havaruje na téměř prázdné silnici osobní vůz. Při jeho srážce s nákladním, snad neosvětleným automobilem umírá za volantem osobního auta zkušený řidič s mnohaletou praxí a s desítkami tisíc naježděných kilometrů. Řidičem není nikdo jiný, než tehdejší československý daviscupový kapitán, velký tenista, ale i fotbalista a hokejista, jedna z nejpozoruhodnějších a nejvšestrannějších osobností našeho sportu v historii. Dodnes není jasné, zda šlo tenkrát skutečně o neuvěřitelně nešťastnou dopravní nehodu, nebo o předem pečlivě připravenou a cíleně naplánovanou akci proti úspěšnému muži s vynikající sportovní minulostí a dlouholetým působením v USA.


TUŠÍTE, ČÍ ŽIVOT VYHASL ZA TĚCHTO TRAGICKÝCH, NIKDY NEVYJASNĚNÝCH OKOLNOSTÍ?
Otázka č. 5:

Narodila se 7. prosince 1913 v Paskově u Ostravy jako jedno z osmi dětí. V sedmnácti letech se začala v tělovýchovné katolické organizaci Orel věnovat atletice a sportovní úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Až do svých téměř třiadvaceti let byla považována za ženu, slavnou „rekordwoman“ a atletku, která v době, kdy ženský sport teprve začínal, podávala špičkové výkony. Již v té době se však mezi veřejností začaly rojit spekulace o jejím ženství, dokonce došlo k vyobcování sportovkyně, která ráda hrávala s muži fotbal a košíkovou, z atletické party. Úlevné přiznání se objevilo až na stránkách Pražského Ilustrovaného Zpravodaje, jehož autorem byl muž, který našel sílu a odvahu vystoupit ze začarovaného kruhu a podstoupit operaci v podolském sanatoriu. Poté strávil mladý, pohledný a podnikavý muž půl roku na přednáškovém turné v USA, po návratu domů se oženil, složil maturitu a pracoval jako úředník. Ani na sport však nezanevřel, spíše naopak – po válce začal hrát ragby za Říčany a na hřišti si vůbec nevedl špatně.


ODHALÍTE JMÉNO SPORTOVCE, KTERÝ BYL KVŮLI SVÉ VROZENÉ FYZICKÉ VADĚ OD DĚTSTVÍ POVAŽOVÁN ZA DÍVKU?
Otázka č. 6:

Když se coby učeň přišel ze zvědavosti podívat do roudnického veslařského oddílu, ihned se mu tam zalíbilo a také trenér František Vrba v něm brzy rozpoznal veliký talent. V osmnácti letech se stal mistrem republiky ve skifu a později v dresu Dukly Terezín vystřídal tento temperamentní a spontánní samorost několik dalších disciplín. Československou nadějí pro velké veslařské události se pak stalo vytvoření posádky dvojskifu, jehož druhou součást představoval o sedm let starší Pavol Schmidt. I přes časté vzájemné neshody a zcela rozdílné povahy vybojovali oba sportovci nejprve stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v roce 1959, k níž se o rok později přidala zlatá medaile z XVII. olympijských her v Římě. Po dalších více čí méně úspěšných sportovních výkonech se tento československý Sportovec roku 1963 a čestný občan Terezína vydal na dráhu trenérskou, z níž byl však roku 1991 propuštěn do zálohy a vzápětí penzionován, což byl počátek cesty, která jej zavedla téměř do pekla. Čím dál častější alkoholové eskapády přešly v permanentní opilost a život slavného veslaře nabral zcela jiné obrátky – rozvod, bezdomovectví, žebrání a zabíjení času na pražských nádražích. Jeho životní pouť naštěstí skončila důstojně v terezínském ústavu sociální péče, a to jen díky těm, kterým jeho skličující vandrování po ulicích ještě nebylo lhostejné.


JAK ZNÍ JMÉNO NĚKDEJŠÍHO VESLAŘSKÉHO ŠAMPIONA, JEHOŽ OBROVSKOU SLÁVU VYSTŘÍDAL ÚDĚSNÝ LIDSKÝ I SPOLEČENSKÝ PROPAD?
Otázka č. 7:

Je dodnes druhou nejmladší olympijskou vítězkou ve skocích do vody v celé historii a naší nejmladší olympijskou vítězkou vůbec. Zlato vybojovala pod vedením své trenérky Marie Čermákové tato 157 cm vysoká skokanka na olympijských hrách v Mexiko City v roce 1968 v pouhých 16 letech. Její kariéra ale byla úspěšná i později – následovala např. výhra na mistrovství Evropy v Barceloně nebo stříbrná medaile z mnichovských olympijských her. Již dříve uvažovala o emigraci, avšak zlom přišel až s pracovní nabídkou z Kanady. Tam ji úřady pustily i s malou dcerkou, přičemž manžel za nimi odcestoval po skončení moskevských olympijských her. Československý režim oba manžele následně odsoudil nepodmíněně na tři roky za nezákonné opuštění republiky a za zavlečení nezletilého dítěte do cizí země. Proti naší olympijské vítězce navíc spustil štvavou kampaň, při níž se na veřejnost dostala nepravdivá informace o její smrti a pro filmový týdeník byl dokonce natočen i její hrob na Olšanských hřbitovech. Po uplynutí původně jednoročního pobytu v Kanadě se rozhodla do vlasti již nevracet a natrvalo se usadila ve Vancouveru, kde provozuje vlastní zubařskou praxi.


UVEĎTE JMÉNO ŽENY, KTERÁ BYLA NA FLORIDĚ UVEDENA DO MEZINÁRODNÍ SÍNĚ SLÁVY SVĚTOVÉHO PLAVÁNÍ.
Otázka č. 8:

„…v životě už mě nemůže nic horšího potkat. Neumím popsat osudný okamžik, nevím, kde se stala chyba. Mrzí mě, že mi lidé nevěří…“ Snad těmito slovy, z nichž byla více než lítost patrná sebelítost, reagoval na tragédii, kterou zavinil 19. listopadu 1992 na silnici mezi Cerhovicemi a Žebrákem. Čtyřnásobný mistr světa v cyklokrosu, držitel tří stříbrných medailí ze světových šampionátů, sedminásobný mistr republiky a Sportovec roku 1991 tehdy při předjíždění přes plnou čáru narazil do protijedoucího vozu a devastujícím střetem způsobil smrt třem lidem, z nichž dva byli rodiče těžce zraněného třináctiletého chlapce, který následně prodělal řadu operací. Soud tenkrát udělil bezohlednému řidiči nepodmíněný osmnáctiměsíční trest, z něhož si však odsouzený odpykal díky udělené prezidentské amnestii jen necelou čtvrtinu, což ovšem veřejnost vnímala jako neoprávněnou úlitbu slavné osobnosti. Ačkoli svobodný, po zbytek života až do své smrti v roce 2010 již jen unikal před výčitkami svědomí, prázdnotou života a možná nejvíc sám před sebou.


ZNÁTE JMÉNO NEJLEPŠÍHO ČESKÉHO CYKLISTY 20. STOLETÍ A JEDNÉ Z NEJVĚTŠÍCH POSTAV SVĚTOVÉHO CYKLOKROSU?
Všechny odpovědi musí být zaslány nebo odevzdány do středy 31. srpna 2016 do 24.00 hodin.


Městská knihovna v Přerově | tisk | nahoru