UKIS UDZKF USS UPE OKS DO DEO PR TR VD OIS ST CIT HO PREROV IF SF
Noc s Andersenem 2012 Tisk
pátek, 20. duben 2012

Logo NsAV pátek 30. 2012 března jsme společně s 61 767 dětmi i dospělými oslavili svátek dětské knihy, který si připomínáme každý rok u příležitosti narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena - 2. duben 1805 (Mezinárodní den dětské knihy).

Správná oslava má být veselá a má trvat dlouho, tak jsme se přizpůsobili a slavili Večer s Andersenem v Předmostí a téměř celou Noc s Andersenem v půjčovně pro děti.

V letošním roce si připomínáme mnoho kulatých výročí  českých i zahraničních spisovatelů a tak byl docela problém zvolit jedno jméno letošního oslavence. Nakonec jsme vybrali Jiřího Trnku a tomu věnovali tento slavný den.

A jak to tedy probíhalo?

Večer s Andersenem"Večer s Andersenem" se konal v pobočce Předmostí od 18 do 21 hodin. Sešlo se zde 14 dětí, které vytvořily skvělý tým. Večer byl zaměřen na Jiřího Trnku, který by se letos v únoru dožil sta let. Představili jsme si pana Trnku jako výtvarníka, loutkaře, animátora a autora knihy Zahrada. A v  "Zahradě" se celá oslava odehrála.

Na připravených stanovištích - U velryby, U trpaslíka a U kocoura děti tvořily, řešily kvízy, křížovky nebo se bavily házením papírových míčků na cíl v improvizované zahradě na chodbě knihovny. Společně namalovaly na velký papír vlastní návrh pohádkové zahrady pana Trnky. Dokonale zafungovala vzájemná spolupráce a starší děti pomáhaly těm mladším. Děti si také vytvořily vlastní papírové tulipány, kytky a nebo si nabarvily velikonoční vajíčka. Při práci s vodovými barvami se předvedly jako opravdoví experti.

Večer se nám vydařil. Unavení a plní dojmů děti ještě příchozím rodičům předvedly svá díla. Dostalo se nám hromadné pochvaly a ujištění, že se už všichni těší na další společné akce. Věříme, že letošních 61 767 dětí, které se letošní akce Noc s Andersenem zúčastnily, byly stejně spokojené jako náš tým v Předmostí.    

Noc s Andersenem 2012 v půjčovně pro děti

Opět, a to již popáté, se na dětském oddělení konala noc plná her, soutěží a zábavy, Noc s Andersenem. Zúčastnilo se jí 12 dětí a 5 dospělých. Námětem byly knihy, které ilustroval Jiří Trnka. Vše začalo kolem osmnácté hodiny, kdy se na dětském oddělení sešli všichni nocležníci. Po rozlosování do dvojic se všichni postupně přemístili do půjčovny pro dospělé na Žerotínově náměstí. Tam na ně čekal nejprve test o Jiřím Trnkovi a knihách, které ilustroval. Poté museli vyřešit ukrytý úkol - vzkaz, podle kterého si děti vytvořily pruhovaná trička jako správní Bratři v triku. Jakmile se nám podařilo úkol splnit, vrátili jsme se zpět na oddělení pro děti, kde jsme se občerstvili, děti se rozlosovaly do družstev po čtyřech a začalo to správné "andersenovské" klání.

Noc s AndersenemDěti zapojily hlavičky a snažily se k obrázkům Jiřího Trnky přiřadit správný název pohádky. Úkol to nebyl jednoduchý, protože názvy pohádek byly rozstříhané a chvíli trvalo, než se podařilo název správně poskládat. Druhý úkol spočíval v šikovnosti a dobré orientaci. Všichni museli projít jako Broučci po tmě (se zavázanýma očima a jen podle navádění kamaráda z družstva) a s lucerničkou v ruce překážkovou dráhu.

Tak, jako měla Květuška svoji zahrádku s kytičkami všeho druhu, i děti vytvořily podobné kytičky z krepového papíru. Stejně jako postava z filmu Árie prérie se děti naučily karetní kouzla, která předvedly ostatním. Všem se čarování skvěle podařilo. Podle pohádky Tři veteráni družstva vyrobila co nejdelší papírový nos, složený s mnoha dílků. Že byla královna Koloběžka první velice chytrá, to jsme věděli, ale sami jsme si to vyzkoušeli hádankami. Ještě dlouho po půlnoci si děti vzájemně zahrály divadlo podle vlastní fantazie a s postavičkami Jiřího Trnky, které si museli nejprve vyrobit.

Nakonec bylo vše změřeno, obodováno a vyhodnoceno, vyhlášeni vítězi a zdokumentováno. Ceny a dárky obdržely nakonec všechny děti, protože zvítězili všichni díky svému kamarádskému přístupu a vzájemné spolupráci. Potom už se jen přečetla pohádka na dobrou noc a šlo se rychle spát. Únava už byla docela veliká a svítání se pomalu blížilo. Ráno se některým nocležníkům ze spacáků vylézalo jen velmi těžko, ale připravená bohatá snídaně nakonec vyhnala ze spacáků i poslední spáče. Po ní se děti rozešly do svých domovů.

Jsme přesvědčeni, že si to všichni opravdu užili.

Fotografie z obou akcí naleznete v naší fotogalerii nebo na uvedených odkazech:

 

 
< Předch.   Další >
© 2014 Městská knihovna v Přerově, příspěvková organizace
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.