Fantastická zpráva

Přerovská knihovna již 5 let spolupracuje s knihovnou v polském městě Kedzierzyn-Koźle, které je současně partnerským městem Přerova. Ve dnech 16. - 17. 6. 2015 se 24 dětí z prvních až třetích tříd přerovských základních škol zúčastnilo setkání se svými vrstevníky z tohoto v polského města v rámci společného projektu "Kędzierzynsko-Kozielské dny Fantasy na polsko-českém pohraničí".

Polsko 2015 - Park evoluceSetkání to rozhodně nebylo jen tak ledajaké. Bylo plné cestování, překvapení, poznání a zábavy. Ihned po našem příjezdu do polského Kedzierzyn-Koźle jsme na přivítanou dostali kšiltovky a batůžky coby naše poznávací znamení, ubytovali jsme se a vzápětí pořádně naobědvali, abychom byli plni sil na dobrodružnou cestu do minulosti, která na nás teprve čekala. Společně s polskými účastníky projektu jsme se tedy po vydatném jídle vydali do městečka Krasiejow, kde jsme si skrz naskrz prohlédli fantastický Jurský Parkpavilonem evoluce. Všichni jsme byli doslova nadšeni z expozice pravěkých ještěrů reálných rozměrů a z procházky pravěkým oceániem. Během prohlídky jsme se navíc dozvěděli zajímavé informace o vzniku planety Země a o životě na ní. Ani zde se však nezapomnělo na důležité občerstvení a čas zbyl i na nezbytný nákup drobných suvenýrů. Po návratu na hotel se již podávala večeře, po které jsme všichni unaveni šli spát s očekáváním, co nám přinese další den.

Polsko 2015 - Výtvarné dílnyDruhý den po snídani jsme odjeli na pobočku Městské veřejné knihovny v Kedzierzyn-Koźle, kde nás čekaly výtvarné dílny s dalšími polskými účastníky projektu. Naším společným úkolem bylo ztvárnit ilustrace knihy Felix, Net a Nika polského autora Rafala Kosika, která byly přeložena i do češtiny, a knihy Saxána a lexikon kouzel od české spisovatelky Ivony Březinové. Po úspěšném dokončení všech prací a nutné očisty některých ilustrátorů, kteří v rámci svého uměleckého zápalu pokreslili i sami sebe, nás čekalo setkání právě se spisovatelem Rafalem Kosikem. Po jeho vyprávění a zodpovězení všech dotazů od pozorných posluchačů následovala připravená autogramiáda, po níž se pomalu, ale jistě přiblížil čas našeho odjezdu. Po obědě jsme se tedy vydali na zpáteční cestu do Přerova. Přestože byl náš harmonogram velmi nabitý, podařilo se nám bezpečně vrátit domů v předpokládaném čase, takže na spokojené a příjemně unavené děti už čekali jejich rodiče.

Tímto bychom chtěli poděkovat našim kolegům a přátelům z polské knihovny za to, že připravili pro své hosty, děti z přerovských škol, zajímavý program a umožnili tak prohloubit vzájemnou spolupráci a blíže poznat naše polské sousedy. Těšíme se na další setkání.

Projekt byl realizován úřadem města Kedzierzyn-Koźle ve spolupráci s Městskou veřejnou knihovnou v Kedzierzyně-Kozlu a Městskou knihovnou v Přerově za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj. PŘEKRAČUJEME HRANICE.

Logo projektu

Polsko 2015 - Jurský park